zboží s duší orientu

Amulety

Amulety a talismany - Maori

01 R3E0012 maorsky kosteny amulet koru 12Maorské amulety a talismany jako krásná ozdoba, či dárek pro Vaše nejbližší. V tomto článku se dozvíte o původu a významech nejdůležitějších maorských symbolů.

Původní obyvatelé Nového Zélandu neznali písmo. O to důležitější úlohu hrála vedle ústní tradice moudrost předávaná z generace na generaci prostřednictvím unikátního výtvarného umění.

Všechny důležité věci života byly výtvarně zpodobněny na předmětech denní potřeby, lodích nebo domech. Pro samotný život člověka byly však nejdůležitější amulety a talismany nošené přímo na těle, které měly svého majitele ochránit před zlem a pomoci mu na jeho cestě životem.

 

stribrne kapradi maori 01 Koru (spirála) jsou amulety představující nový začátek, harmonický růst nového života. Čistá, svěží energie vychází z jednoho bodu a postupně prozařuje okolní prostor. Spirála je jedním ze základních symbolů používaných různými kulturami na celém světě. Na Novém Zélandě je její tvar spojován s rozevírajícím se mladým listem stříbrné kapradiny. Tento amulet je vhodný pro každého, kdo si přeje začít něco nového, učit se nové věci, nebo zaujímat svěží dynamický postoj ke svému životu.

 

Hei Matau (rybářský háček) je symbolem prosperity, zdraví a materiálního bohatství. Ryby tvořily převážnou část stravy Maorů a zároveň jich byla na Novém Zélandě taková hojnost, že pouhé vlastnictví rybářského háčku znamenalo dostatek potravy. Amulety Hei Matau představují i materiální zázemí, potřebné k dosažení vyšších cílů. Jsme v souladu s hmotným světem a s radostí přijímáme jeho dary. Amulety vhodné pro každého, kdo si přeje vylepšit svoji finanční situaci, zdraví a tělesnou kondici.

 

Roimata – slza: pomáhá podporovat vědění, sebedůvěru a nezávislost. Dodává sílu.

 

Pikorua – jednoduchá smyčka: amulety symbolizující protkaný život, drží přátelství blízko vašemu srdci. Jednoduchá pikorua je tradičně vnímána jako dar pro životního partnera a symbolizuje zvláštní pouto mezi nimi.

 

Pikorua – dvojitá smyčka: drží přátelství velmi blízko vašemu srdci, znázorňuje mnoho cest života a lásky. Podle maorské tradice jsou tyto amulety považovány za původní symbol věčnosti. Obdarovanému zvyšují duchovní sílu, upevňují přátelství a nosí štěstí. Tradičně se dvojitá (i trojitá) Pikorua daruje na důkaz přátelství mezi lidmi jiného kmene, nebo rasy.

 

Manaia – pradávná mýtická bytost s ptačí hlavou a lidskou podobou, připomínající mořského koníka. Říká se, že je poslem mezi světem pozemským, světem mrtvých a místem duchů. Amulety Manaia jsou nositelem velké duchovní síly a ochráncem před zlem.

 

Hei toki – teslice – sekera, používaná i jako zbraň. Amulety s tímto symbolem symbolizují sílu a autoritu, rozhodnost, kontrolu a soustředěnost.

 

Kruh, nebo disk – Kruh života zahrnuje cestu života, která stále pokračuje bez začátku a konce.

 

Delfín – znázorňuje svobodného ducha. Amulety s tímto symbolem svého nositele ochraňují, a to především na vodě. Ukazují na blízký vztah k přírodě, zvláště pak k moři.

 

Velrybí ploutev – tyto amulety jsou symbolem ochrany, síly spojené s citem, ukazují cit pro životní prostředí.

 

Kombinace:

Hei Matau (rybářský háček) – Velrybí ploutev, tyto amulety v sobě spojují symboliku materiálního úspěchu Rybářského háčku a ochrany Velrybí ploutve. S láskou pracujeme, abychom někoho zabezpečili, a daří se nám. Jsme zdraví, silní a úspěšní, bohatství země proudí skrze nás k těm, kdo nás potřebují. Amulety pomáhající lidem, na jejichž výdělku závisí osudy jiných. Chrání také na cestách za obchodem a prací.

 

Koru (spirála) – Hei Matau (rybářský háček), spojení symbolu Koru a Hei Matau, energie růstu a materiálního zdaru. Ideální amulety pro toho, kdo chce uskutečnit velký a smělý plán, nebo začíná jakýkoliv projekt. Budeme potřebovat dostatečnou materiální základnu, jasnou vizi a pevnou vůli k jejímu naplnění . Srdcem víme, co chceme vytvořit, a dokážeme získat všechno, čeho je k tomu třeba.

 

Hei Matau - Twist - Pikorua (dvojitý propletený háček) je spojením materiální hojnosti a blízkého vztahu dvou lidí. Užíváme si společně se svým partnerem všech radostí pozemského života. Dobré jídlo, sex atd., žádná rozkoš nám není cizí a sdílená s tím, koho milujeme, dostává další rozměr. Srdce i tělo se raduje. Amulety pro oba partnery, pro toho, kdo si takovýto vztah přeje mít, nebo dárek milované osobě.

 

 

 

Copyright Batavia © 2009 - 2016. All Rights Reserved.
Designed by Vladimír Navrátil and Miroslav Ernst

Tento web používá cookies. Používáním této stránky, souhlasíte s jeho využitím.