zboží s duší orientu

Dřevořezby

Dřevo - Monkey Wood

Monkey Pod Tree / Albizia Saman

Monkey_Pod_Tree_Albizia_Saman

Středně tvrdé tropické dřevo s krásnou kresbou. Využívá se především pro výrobu masivního nábytku, bytových dekorací a dřevořezeb.

Dřevo Suwar

suwar_-_devo_pro_devn_sokySamanea saman (Caesalpiniaceae)

Středně tvrdé dřevo s pravidelnou strukturou. Velice oblíbené dřevo, zřejmě i pro svoji relativně nízkou cenu oproti ebenu

Číst dál...

Dřevo Jempinis

Melia azedarach (Meliaceae)

jempinis_-_rezStředně tvrdé dřevo s výraznou kresbou, díky čemuž se využívá hlavně na nebarvené řezby. Barvu má žlutohnědou až žlutou. Struktura dřeva je velice

Číst dál...

Jak ochránit dřevěné sošky před prasknutím

Chronickým problémem všech dřevořezeb z tropických krajů je jejich náchylnost k praskání. To je způsobeno rozdílnou úrovní vzdušné vlhkosti v zemi původu a v našich zeměpisných šířkách. Vlhkost obsažená ve dřevě se nedá v tropických podmínkách nikdy zcela eliminovat, takže po příjezdu k nám začne dřevo prudce vysychat. Nejrychleji se samozřejmě vysouší na povrchu, čímž dochází k velkému pnutí, jehož výsledkem mohou být ony nechvalně známé praskliny. Pokud dřevo vysychá rovnoměrně, k praskání nedochází. Příkladem mohou být drobné a více prořezané sošky, které mají vzhledem k objemu relativně velký povrch a jsou tak vůči praskání víceméně imunní. Na druhou stranu - řečeno s nadsázkou - nějaká ta prasklinka je důkazem, že je dřevěná soška doopravdy vyrobena ze dřeva a ne znějaké napodobeniny.

Číst dál...

Dřevo Sonokeling

Dalbergia latifolia Roxb. (Papilionatae)

Velice tvrdé a husté dřevo. Struktura dřeva je vhodná pro vyřezávání drobných detailů. Barva dřeva v přírodním stavu je tmavohnědá s fialovým nádechem, který zpravidla po dokončení povrchové úpravy mizí. Pro svoji vzácnost bývá používán jen velice zřídka.

Strom patří do rodu Dalbergia, kam se řadí také několik druhů „rosewood“ známých především z afrických dřevořezeb. V Indonésii roste hojněji na Jávě, kde také dosahuje větších rozměrů nežli na Bali, kde dnes bývá vysazován okolo silnic.

 

Dřevo Eben

Diospyros celebica (Ebenaceae)

Tvrdé dřevo s pravidelnou strukturou, pročež je velice vhodné i k vyřezávání drobných detailů. Je natolik husté, že položeno na vodu klesá ke dnu. Jeho povrch se po důkladném vyleštění leskne jako u žádného jiného dřeva. Pro řezbu se na Bali používá pouze jádro kmenů, které bývá tmavěhnědé, šedočerné až černé s nepravidelnou načervenalou, případně nazelenalou kresbou. Barva dřeva závisí na půdě a podmínkách, ve kterých strom roste. Barva vnějšího dřeva je zpravidla bílá až světle žlutá.

Ebenové dřevo je na Bali dováženo z Kalimantanu a Sulawesi. Pokusně byl vysazen i na Bali, ale zdá se, že tu nemá příhodné podmínky pro růst. Jde o jiný druh než známe z afrického a indického zboží. Ten bývá jednolitě černý a ještě hustší (většinou nejznámnější druh Diospyros ebenum).

 

Dřevo Santal

Cananga odorata (Lamk.)

Tvrdé, velice husté dřevo. Téměř jednolitě žlutohnědé bez výraznější kresby. Je velice populární pro svoji vůni pocházející z oleje, který obsahuje.

Santalový strom roste po celé jihovýchodní Asii a Indii, ale kvalitní santalové dřevo je dnes již velikou vzácností. Veškeré pravé santalové dřevo, které se na Bali používá k řezbě pochází z Východního Timoru. Se vzrostlými stromy se lze setkat i na západním Bali, ale pro dřevořezby se nepoužívá, neboť téměř nevoní. Stromům se nejlépe daří v otevřenějších lesních porostech v sušších oblastech s kamenitou půdou.

Za santalové dřevo bývají často vydávány různé druhy většinou měkkých dřev s velice podobnou barvou. Vůně bývá dosaženo buď

Číst dál...

Dřevo Teak

Tectona grandis L. (Verbenacae)

Středně tvrdé dřevo žlutohnědé až zlatavé barvy. Pro svoji trvanlivost a odolnost vůči hmyzu a vodním červům je odedávna používán pro stavbu lodí a výrobě nábytku. Vzhledem ke svým vlastnostem se hodí i pro jemně vyřezávané dřevěné sošky a ozdobné panely.

Původem je z Indie, Barmy a Thajska. Velice dobře se ujal na Jávě, kde před více než sto lety založili Holanďané rozsáhlé teakové plantáže. Dřevo používané na výrobu nábytku v Indonésii pochází právě z těchto lesů-plantáží na východní a střední Jávě. Stromy dosahují výšky 40 metrů, kmen má v průměru 70 - 75 cm. Větve tohoto druhu nerostou do šířky, takže z hodně velké dálky nám tento strom může připomínat topol bez špičky.

Číst dál...

Dřevo Panggal buaya

Zanthoxylum rhetsa (Roxb.) (Rutaceae)panggal_buaya_-_tvrd_devo_pro_devn_soky_4

Název stromu panggal buaya, což v balijštině znamená  “krokodýlí zuby”, byl odvozen od jeho nejvýraznějšího znaku. Jsou jím obrovské trny (2-3 cm v průměru) pokrývající

Číst dál...

Historie řezbářství na Bali

barveni_drevenych_sosek_3Již několik let poté, co Holanďané na počátku 20. století obsadili jižní a střední část Bali, začali sem přijíždět obchodníci a první turisté. Ti se rekrutovali především z řad holandských kolonialistů, kteří pracovali na Jávě. Brzy se ale sláva

Číst dál...

Dřevo Belalu

Albizia falcata Backer (Mimosoaceae)

belalu_-_strom
Dnes nejrozšířenější dřevo pro řezání drobných barvených dřevořezeb. Pro svoji nepravidelnou strukturu není vhodné k řezbě drobných detailů. Je velice řídké a měkké, řezat do něj

Číst dál...

Dřevo Kokos

Cocos nucifera (Palmaceae, bal. nyuh)

Kokosové dřevo je velice tvrdé, hrubé a těžké. Velice obtížně se vyřezává a neumožňuje řezbu drobných detailů. Používá se proto spíše pro výrobky jednoduchých tvarů misky, svícny, jídelní hůlky na nichž o to více vynikne typická žíhaná kresba tohoto dřeva.

Kokosové dřevo pochází z kokosové palmy, jež je široce rozšířena a všeobecně známa. Barva dřeva je žlutohnědá s řůžovým nádechem. Strukturou a žíháním velice podobné je dřevo z palmy enau (areková palma), jež je ale tmavohnědé, někdy až černé.

 

Copyright Batavia © 2009 - 2016. All Rights Reserved.
Designed by Vladimír Navrátil and Miroslav Ernst

Tento web používá cookies. Používáním této stránky, souhlasíte s jeho využitím.