zboží s duší orientu

Rady a návody

Didgeridoo

abor_ryba

Didgeridoo (Yidaki) je intonační dechový nástroj původních obyvatel severní Austrálie. Většinou se jedná o dřevěnou kónickou trubku dlouhou od jednoho do tří metrů.

Stáří tohoto hudebního nástroje se přesně neví, ale předpokládá se, že to je jeden z vůbec nejstarších dechových nástrojů na světě. Archeologické nálezy v oblasti Arnhem v Severním Teritoriu ukazují na stáří okolo 1500 let.

abor_zelva_01

Domorodci k výrobě většinou používají kmen eukalyptu (Eukalyptus Globulus, též Blahovičník), do kterého termiti vyjedli dutinu. Pro lepší ovládání nástroje se náhubek upravuje včelím voskem. Úplně první didgeridoo byla patrně vyrobena z bambusu, který je v místě původu hojný a vcelku vhodný pro výrobu. Jsou používány dva druhy bambusu: Bambusa arnhemica a Bambusa pandanus.

DidgeridooDidgeridoo si pro svůj zajímavý vzhled a zvláštní typický zvuk našel spoustu obdivovatelů i u nás. Motivem byla určitě možnost vyluzovat na tento nástroj zajímavé zvuky, tóny a vibrace chvěním rtů a dosáhnutí nepřetržitého zvukového toku pomocí cirkulačního dýchání.

Základem hraní na didgeridoo je správný nátisk rtů na náustek, který musí být silný, ale ne křečovitý. Důležité je, aby se rty při výdechu do nástroje rozvibrovaly a vibrace dál proudily komorou. Je dobré si rty nejdříve uvolnit cvičením připomínajícím frknutí koně. To samé pak zopakujte do trubky. Cvičením se snažte tón co nejvíce projasňovat. Je už pak věcí tréninku a vaší vynalézavosti, co z didgeridoo vyloudíte.

Naše didgeridoo z bambusu, či teaku sice nesplňuje náročná měřítka profesionálních hudebníků, ale pro začátek a seznámení s nástrojem určitě plně postačí.

Přejeme Vám příjemnou zábavu.

Copyright Batavia © 2009 - 2016. All Rights Reserved.
Designed by Vladimír Navrátil and Miroslav Ernst

Tento web používá cookies. Používáním této stránky, souhlasíte s jeho využitím.