Maska z tropického tvrdého dřeva čínského buddhistického mnicha Čhci Cch‘, japonsky Keiši, známého pod přezdívkou Putaj, či Budai.
Mnich Putaj žil v naprosté chudobě a veškerý svůj majetek nosil ve svém plátěném pytli, se kterým je nejčastěji vyobrazován. Putaj byl opravdu velmi tlustý, ale vždy v dobré náladě, kterou rozdával jako poutník po celé své vlasti. Lidem přednášel Dharmu a snažil se, aby snášeli životní strasti s nadhledem, ba dokonce, aby se svému tragickému osudu vysmáli. Už za svého života byl velmi slavný (zemřel 916 n.l.) a pro svůj čistý charakter byl ostatními mnichy velmi uznáván. Putaj se stal přirozenou součástí nejen Buddhismu, ale i Taoismu a Šintoismu. V Japonsku je dokonce považován za jednoho ze sedmi bohů štěstí.
Mnich Putaj, spokojený a usměvavý tlouštík se stal u lidí symbolem štěstí a blahobytu. Ve svém plátěném pytli měl vždy i nějaké sladkosti pro děti a rád je rozdával. Většina lidí se na mnicha Putaje obrací ve víře, že jim přinese lepší osud, dodá jim v životě klid, prosperitu a štěstí. Nejen v současnosti se vyobrazení mnicha Putaje stalo velmi populární dekorací domácností po celém světě.
Mnich Putaj je také znám pod jmény Čínský Buddha, Buddha štěstí, Happy Buddha, i když o Buddhu (Siddhártha Gautama) nejde.
Copyright Batavia © 2009 - 2016. All Rights Reserved.
Designed by Vladimír Navrátil and Miroslav Ernst