Henna je asi 1.5 m vysoký keřík s tmavě zelenými podlouhlými listy, z kterých se vysušením a rozmělněním získává prášek pro barvení vlasů či pokožky.
V Evropě je henna známá spíše jako barva na vlasy, na středním východě se však používá i jako barvivo ke zkrášlení těla.
V Indii má henna mezi rostlinami své významné místo, lidé věří, že přináší štěstí a prosperitu. Podle tradic se zdobí v Indii při významných oslavách nejen ženy, ale i muži a děti. Henna působí jako UV filtr - někdy se stává, že po vyblednutí kresby zůstane na pleti její „negativ“ a ten bude vidět tak dlouho, dokud opálení nevybledne.
Prášek: Rozmícháme se silným odvarem černého čaje nebo kávy a citrónovou šťávou na hmotu konzistence kečupu, necháme dvě hodiny odležet. Na kreslení použijeme nejlépe kornoutek vyrobený z celofánu nebo pevnějšího sáčku, naplníme ho vzniklou hmotou, anebo šablonu, na kterou se henna jen nanese a nechá zaschnout.
Pasta: Před otevřením tubu řádně promačkáme, aby se henna řádně promíchala, jinak olej, který je složkou pasty, zůstane na povrchu a po otevření tuby vyteče ven. Na tubu nasaďte některý z přiložených nástavců, stiskem tuby začněte vymačkávat pastu a můžete začít kreslit na pokožku.
Kornoutek: Odstřihněte špičku kornoutku (jen malý kousek). Stiskem vytláčejte henna pastu a můžete přímo začít kreslit.
Upozornění: Před začátkem kreslení naneseme silnou vrstvu henna olejíčku, pokud se maluje větší plocha, je dobré průběžně potírat pokožku, aby byla mastná ve chvíli, kdy se na ni začíná kreslit.
Nanesenou hennu necháme schnout tak dlouho, až se začne sama drolit. Co neodpadá samo, nasucho oddrolíme a ten den omýváme jen vodou, ne mýdlem.
Copyright Batavia © 2009 - 2016. All Rights Reserved.
Designed by Vladimír Navrátil and Miroslav Ernst