Na Východě mají draci velmi dlouhou a rozmanitou symbolickou tradici. Nejčastěji je můžeme potkat v Číně, Japonsku a Koreji, dalším významným územím je pak Vietnam a Indonésie. Draci jsou součástí základních mýtů čínské i japonské civilizace.
Východní draci se připodobňují k silám přírody, k silám sice nebezpečným, ale nikoliv skutečně nepřátelským člověku. Nemají násilnickou a zlovolnou povahu jako jejich západní bratranci.
V pojetí Číňanů se jedná o velmi pozitivní bytosti, které zastupují pozitivní sílu yang. V taoismu je drak nositelem životní esence v podobě svého nebeského dechu, kterou mnozí znají jako šeng čchi. Je představitelem sil Matky přírody, největší božskou silou Země.
Drak byl po dlouhá staletí symbolem Číny, které se někdy říká „Země Draka“. Je nejvyšším a zároveň nejuctívanějším zvířetem v čínské kultuře a je zobrazován častěji, než kterékoli jiné zvíře. Tradiční čínské chrámy jsou plné vyřezávaných nebo malovaných draků. V Číně se také našlo jedno z nejstarších vyobrazení draka - v Si Šuej-po v provincii Che-nan. Je starší než 6000 let. Drak je též pátým zvířetem čínského zvěrokruhu.
Specielně čínští draci mohou mít velmi mnoho podob, většinou jsou zobrazováni jako tvorové, kteří v sobě spojují hned několik zvířat dohromady. Zajímavé je, že nemívají křídla. Pouze na některých vyobrazeních můžeme vidět jejich náznak, taková malá křidélka, která připomínají rybí ploutvičky. Čínští draci jezdí na dešťových mracích, tudíž křídla nepotřebují.
Východní draci jsou téměř vždy spojeni s vodou, která má základní úlohu v zemědělství. Jako strážci vod bývají tito draci dobromyslní, ale mohou být často i nespolehliví (buď usnou, nebo se dost nesnaží) a nesvědomití (pijí a flámují). Opatrují řeky, oceány, bouřkové mraky, prameny a studánky. Když nedávají pozor, řeky vystoupí z břehů, nad oceánem vypukne bouřka, hrozí sucho, vysychají prameny. Východní draci jsou tedy strážci blahobytu. Existuje mnoho příběhů, v nichž se draci objevují v blízkosti lidí jako znamení příznivých okamžiků a předzvěst příznivých událostí a prosperity.
Perla, kterou vlastní mnoho z nich, je právě symbolem blahobytu, ale také moudrosti a vzdělanosti.
Císaři mnoha asijských zemí prohlašovali, že mají dračí předky. Vše, co používali, zdobili a popisovali znamením draka. Legendární čínský císař Fu-si byl podle pověsti prvním císařem, který přijal dračí podobu a to ještě před začátkem dějin. Se svou manželkou Nü-kua, jež je bohyní stvoření a podle mýtu stvořila první lidi ze žluté země, se někdy zobrazují jako dva draci, kteří mají propletené ocasy, a znázorňují tak neustálé propletení svých energií.
Copyright Batavia © 2009 - 2016. All Rights Reserved.
Designed by Vladimír Navrátil and Miroslav Ernst